Ar kādu nolūku visbiežāk norāda spēku? Lai netiktu pievilkts par stipru, vai par vāju?
Kā tas ir galvenajiem elementiem, piem. klaņiem, pedāļiem, bremžu mehānismiem, ratiem?
Patreiz pieturos pie principa, ka detaļas, kur liekas svarīgi maksimāli stipri pievilkt, velku cik varu, cenšoties neapraut kādu vītni, vai nesaspiest detaļu (piem. klaņi, rati).
Pārējās, kur svarīgi tikai nostiprināt, pievelku tikai tik cik nepieciešams, lai detaļa pildītu savu funkciju un neatskrūvētos (piem. V bremžu kluči, pedāļi, trosīšu stiprinājumi).
Spēku norāda, lai nepievilktu ne par stipru ne par vāju, bet tieši kā vajag. ;)
Vairāk jau, lai neaprauj vītnes.
Ar pievilkšanu “uz izjūtu” tā ir kā ir. Katram izjūta savādāka un vajag vismaz pāris reizes kaut ko apraut, lai saprastu cik stipri vilkt.
EDIT: V-bremžu kluči ir laba lieta, kur trenēties. Es sākumā, saudzīgi velkot, vienreiz dabūju klučus perpendikulāri - bremzējot mazliet pagrozījās un tad aizķēra riepu.
Velkot dārgās, vieglās detaļas, var ne tikai apraut vītni, bet arī sabojāt detaļas korpusu. Piem. plaisas iznesumos ar plānajām sieniņām 90% gadījumu ir skrūvju pārvilkšanas sekas.
Dotā griezes momenta vērtība Nm skaitliski sanāk vienāda ar spēku, kāds vajadzīgs, lai attiecīgo masu (kg) paceltu no zemes, velkot ar 10 cm garu atslēgas rokturi.
Piem., ja dots 6…8 Nm, tad pacilā tīkliņā divas pilnas trīslitru burkas, un ar tādu pašu piepūli ar 10 cm rokturi pievelc skrūvi.
Principā atslēgas kātā iekarot atsvaru var dabūt paštaisītu ņūtonmetru atslēgu. Var pat iztikt ar vienu atsvaru, ja maina atsvariņa piekāršanas punktu uz kāta. Tas teoretizējot. Praktiski - “čakarēšanās”. Toties dažas skrūves tā pievelkot varētu dabūt vēl precīzāku izjūtu nekā pacilājot pāris burkas.
1N = 0.1kg
1N*m = 0.1kg ar 1m garu spēka plecu. Izdalot momenta vērtību ar plecu, iegūstam spēku kāds jāpieliek pie konkrēta pleca. Plecs = atslēgas kāta garums.
Piemērs: Kasetes pievilkšana. Rakstīts 40Nm. Ir atslēga ar 20 cm garu kātu t.i. 0.2m garu kātu. 40Nm = 4kgm. 4kgm / 0.2m = 20kg liels spēks 20cm attālumā.
Nu un cik ir 20kg, to mēs jau varam iztēloties.
Tā kā katrs var reķināt un pievilkt pareizi, ja ir izjūta cik daudz ir kilograms, cik daudz ir 5, cik 10, cik 20kg.