Riteņbraukšanas Karate - Keirin

Avatar

By janx 18.10.2011 01:42:43

Local.Auth · 136 comments

Keirin-starting.jpg
Tie, kas pēdējā laikā(no 2000.g) vismaz reizi vērojuši treka riteņbraukšanas sacensības, noteikti būs pamanījuši figurējam disciplīnu ar jaušami krievisku nosaukumu - Keirin. Līdz kādam laikam man pašam personīgi likās, ka šī disciplīna saistāma ar kādu senu krievu izcelsmes riteņbraucēju, kurš šadu disciplīnu savulaik ieviesis. Tikai šodien, komunicējot ar sporta faniem zināmo, vienu no pēdējiem Latvijas treka riteņbraukšanas mohikāņiem Ainaru Ķiksi, un meklējot informāciju, uzgāju pavisam interesantu lietu: Keirin ir Japānā radīts sacensību veids, kurš ir ārkārtīgi populārs un organiski ievīts Japānas sabiedrības kultūrā kā Suši un Sumo. Tulkojumā no ķīniešu(?) Keirin nozīmē "riteņu sacensības".
Keirin(ケイリン) ir sacīkste starp 6 līdz 9 braucējiem. Sacensību sākumā visi braucēji brauc līdz priekšā braucošam pavadonim, bet tad, pēkšņi, pavadonis uzņem ātrumu un nobrauc no trases. Tajā brīdī sākās sacīskste, kurā nav izslēgta grūstīšanās un visai iespaidīgie kritieni. Uzvar tas, kurš tiek līdz finišam pirmais. Bieži mēdz būt tā, ka netālu no finiša, cīņas karstumā krīt gandrīz visi dalībnieki.
Keirin aizākās 1948.gadā, pilsētā Kokura(tātad, pēckara Japānā), un līdzīgi kā citos meistarības veidos, arī šeit, lai iegūtu tiesības piedalīties publiskās sacensībās, braucējiem ir jāabsolvē Keirina skola. Tikai 10% procentiem gribētāju tas izdodas. Daudziem kā šoks būs fakts, ka Keirina sacensības ir vispopulārākais derību sporta veids, kurš pielīdzināms hipodroma sacensībām arābu valstīs. Tajā ik gadu apgrozās ap 1.15 trilioni Jēnu(6,7milrd. Latu) Personīgi man vairāk patīk Japāņu variants, jo šai sacensību jezgā un intrigās netiek ekspluatēti dzīvnieki. katru nedēļu, kādā no 50 trekiem Japānā notiek 1, 2 vai 3 līmeņa NJS(Japāņu Keirina Asociācijas) regulārās sacensības, kurās ieejas maksa ir tikai 100 jēnu, jeb 67 santīmu.
Omiya_keirin1.jpg
Viss ir izveidojies tik tālu, ka Japāņu braucējiem šīs NJS sacensības kotējās daudz augstāk pat par pasaules čempionātu un olimpiskajām spēlēm. Tāpēc japāņu braucēji nav īpaši kupli pārstāvēti starptautiskā apritē. Koiči Nakano (http://en.wikipedia.org/wiki/Koichi_Nakano) bija viens no pirmajiem, kurš sāka startēt starptautiski. Laikā no 1977. līd 1986. gadam viņš bija dominējošais sprinteris pasaulē, tomēr, viņam nekad nav izdevies kļūt par Keirina pasaules čempionu. Tūkstošiem japāņu jauniešu sapņo par Keirina karjeru un tādu pašu zvaigžņu statusu kā bijušām un esošām zvaigznēm. Ne mazsvarīgs un interesants fakts ir tas, ka japāņu Keirins, kā jau likmju sports, ir saistīts arī ar vietējo mafiju - Jakuza, bez kuras nebūtu iespējams nodrošināt katra braucēja drošību, jeb tā teikt' - jumtu. Patiesībā, bez šī jumta, jaunajam keirina censonim nav nemaz iespējas iestāties Keirina skolā. Arī pirmssacensību perioda braucēji tiek "izolēti" no sabiedrības, lai atturētu no iespējamas ietekmēšanas, bet paši braucēji, pirms iznākšanas uz treka, veic dziļu, tradicionāli japānisku klanīšanos, apliecinot savu cieņu un godīgumu pret publiku un kolēģiem. 250px-NakanoKouichiKanshuuKeirinouBoxArt.jpg
NJS prasības ir stingras arī pret inventāru. Braucējs sacensībās var piedalīties tikai ar NJS atzīta ražotāja divriteni, kura parametri un materiāli atbilst stingrajām prasībām. Ja kādam fiksīšu fanam ir palaimējies tikt pie kāda no daudzajiem lietotajiem un eksportētajiem japāņu fiksīšiem, tad tas, visticamāk ir kāds no nesalaužamajiem japāņu Keirina "veterāniem". Līdzīgi kā japāņu cīņas sporta veidos, arī šeit valda īpaša kultūra un arī sava terminoloģija. Piemēram "senko" ir taktika, kad no paša sākuma līdz pat finišam braucējs notur līderpozīciju, bet "oikomi", kad braucējs sēž astē, bet tuvojoties finišam, arvien uzlabo savas pozīcijas.
Protams, vislielāko izbrīnu klasiskā treka skatītājos vieš Japānā notiekošā Keirina dalībnieku ekipējums: salīdzinoši lielas ķiveres, plecu un krūšu bruņojums un apģērbs spilgtās krāsās, kas skatītājiem palīdz atšķirt katru braucēju. Atšķirībā no rietumu sacensībām, kurās "ievelkošais" pavadonis brauc ar mopēdu, Japānā šis personāžs arī brauc ar divriteni. Lielie 400-metrīgie japāņu treki arī ir apbrīnas vērti ar savu mērogu un tribīnēm kā rietumu futbola stadionā.
Japāņu Keirina sacensību tveici pilnā mērā izjutuši mūsu pašu tautieši - Ainars Ķiksis un Viesturs Bērziņš. Aināram pat izdevies sasniegt sava veida rietumnieku rekordu, uzvarot 4-os sacensību posmos pēc kārtas. Tas notika periodā starp 2001 un 2003 gadu. Skaidrs, ka gan Ainaram, gan Viesturam nācās absolvēt Keirina skolu.
No 2000. gada Keirina disciplīna pilnvērtīgi iekļauta arī olimpiskajā programmā, bet pasaules čempionātos to piekopj jau kopš 1980. gada, un kopš tiem laikiem, katrs treka sprinteris sapņo un uzskata par godu startēt šīs disciplīnas šūpulī - Japānā.

http://www.youtube.com/watch?v=3LuBfX0UsD8 - Japāņu Keirin
http://www.youtube.com/watch?v=5Qw6fQu2T… - pirms iznākšanas trekā
http://www.youtube.com/watch?v=sD5UK-qt9HY - UCI (pasaules) formāts


www.velotreks.lv
Twitter: @velotreks  Facebook: facebook.com/velotreks
Trekam būt!

Avatar

By surpickis 18.10.2011 08:34:29

Member · 214 comments

Paldies. Labprātāk, pirms došanās uz darbu izlasu ko tik aizraujošu, nevis vietējo portālu ziņas.


"Perversi skaists SUPs.."

Avatar

By raiter 18.10.2011 08:52:29

Member+ · 3,346 comments

Labs. Ko tik jaunu nevar uzzināt. un paldies autoram par izsmeļošu info.

Zinātu japāņi, kāds keirins notiek tepat SEBu tautas klasē big_smile ;D ;D


Avatar

By Kaspi4 18.10.2011 09:18:44

Member++ · 2,282 comments

Japāņu mafioziem Keirins daļēji aizstāj zirgu skriešanu hipodromā arī $ izklaidē(tiku lasījis kaut kur par šo) un arī tur daudz naudas apgrozas, holandieši(Theo Bos) bija uz japāņu mačiem aizbraukuši , palika pēdējie un ne pārāk labi par to lietu atsaucās savu laiku.(2006.gadā)


Don't argue with an idiot - he'll drag you to his level and beat you with experience

Avatar

By KKTK 18.10.2011 09:28:05

Member+ · 2,298 comments

Tas ir interesanti, ka tauta atbalsta mafijas sponsorētas spēles... Laikam ļoti patīk, ka viņus drāž un apzog vēl kāds bez valsts.

Avatar

By Chris_B 18.10.2011 10:00:16

Member · 259 comments

Jaut. autoram (varbūt zinās): Kā ir, latviskotais 'keirings', tad sanāk tas pats 'keirin'? Kad biju mazs skatījos kā mūsu sprinteri (Ķiksis, Bērziņš) gāza un tad komentētāji runāja par keiringu.


Victory Loves Preparation

Avatar

By aigars 18.10.2011 10:04:23

Member · 40 comments

komentētāji tad sauca to par kēringu.

Avatar

By dao 18.10.2011 10:44:30

Member · 61 comments

te vēl uzskatāms videomateriāls
http://www.nowness.com/day/2011/3/8/574 … eed-racers

Avatar

By QQ 18.10.2011 11:00:49

Member · 844 comments

Lai nu kā, skaidrs ir viens - to "g" komentētāji un valodnieki pievienojuši no zila gaisa. Tātad mums ir vēsturiska iespēja labot kļūdu un turpmāk lietot tikai un vienīgi "keirins".


In Bike We Trust.  4EVER

Jānis

Avatar

By janx 18.10.2011 14:20:50

Local.Auth · 136 comments
dao wrote

te vēl uzskatāms videomateriāls
http://www.nowness.com/day/2011/3/8/574 … eed-racers

Materiāls ir vnk. super! Skats no iekšienes.

Chris_B wrote

Jaut. autoram (varbūt zinās): Kā ir, latviskotais 'keirings', tad sanāk tas pats 'keirin'? Kad biju mazs skatījos kā mūsu sprinteri (Ķiksis, Bērziņš) gāza un tad komentētāji runāja par keiringu.

Par nelaimi, "keirin" beidzās ar latviešu valodā neierastu galotni. Vislabāk būtu šo vārdu saglabāt oriģinālu "keirin", bet pieļauju, ka valodnieki noteikti liktu pielikt latviešu galotni "-s". Katrā ziņā, mēs nesakām Sušijs vai Sušis... ir Suši un viss.

Runājot par holivudiski-romantisko saistību ar mafiju, pēc kārtējās sarunas ar A.Ķiksi, jāteic, ka šāda situācija varēja pastāvēt, iespējams, tajā grūtajā pēckara laikā, kad Japānā bija dziļa krīze līdz ar smagās rūpniecības aizliegumu. Keirin, patiešām, ir viena no svirām, kas Japānu no dziļās regresijas vilka laukā tādā līmenī, kādu mēs to pazīstam tagad. Keirin principā radās pateicoties azartiskajām sacīkstēm starp ielas riteņbraucējiem, kuru tajā laikā bija totālais vairākums, jo smagā rūpniecība, kas varētu ražot automobiļus un motocikus tika likvidēta.
Mūsdienās, Keirin ir ļoti stingri kontrolēts no valsts orgānu puses, un nav pieļaujamas ne mazākās aizdomas un saistības ar nelegālām struktūrām. Par to draud lieli naudas sodi, ieslodzījums uz vairākiem gadiem.

Last edited by janx (18.10.2011 15:21:53)


www.velotreks.lv
Twitter: @velotreks  Facebook: facebook.com/velotreks
Trekam būt!

Avatar

By Kaspars 18.10.2011 23:45:33

Banned · 2,164 comments

Keirins, protams ir interesants un ar savām tradīcijām un vēsturi. Pielīdzināms šorttrekam ar kontaktcīņu un grūti prognozējamu uzvarētāju, tāpēc skatītājiem interesants. Tomēr ne mazāk interesanti ir rekordi, ko savulaik stādījuši tādi uzvārdi kā Obree un Boardman. Iesaku noskatīties/izlasīt viņu biogrāfijas vai dokumentālās.


Life is too short not to ride quality tubulars.
Record/Red/Dura-ace/XTR

#108

Avatar

By Andersons 18.10.2011 23:47:46

Member+ · 2,639 comments

Obree cik atceros bija tas džeks kas savu rekorda griežamo veloratu bija uzķīlējis no veļasmašīnas detaļām.


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By janx 19.10.2011 10:32:34

Local.Auth · 136 comments
Kaspars wrote

Keirins, protams ir interesants un ar savām tradīcijām un vēsturi. Pielīdzināms šorttrekam ar kontaktcīņu un grūti prognozējamu uzvarētāju, tāpēc skatītājiem interesants. Tomēr ne mazāk interesanti ir rekordi, ko savulaik stādījuši tādi uzvārdi kā Obree un Boardman. Iesaku noskatīties/izlasīt viņu biogrāfijas vai dokumentālās.

Kaspar. Iesāc jaunu topiku par rekordiem. Būs inčīgi. Lai šis topiks paliek tīri par Japāņu Keirinu.


www.velotreks.lv
Twitter: @velotreks  Facebook: facebook.com/velotreks
Trekam būt!

Avatar

By pumpido 19.10.2011 13:14:03

Member+ · 322 comments

Par Obree var noskatīties mākslas filmu, kura, ja nemaldos, saucas "Lidojošais skots". Bordmanam bija pasaules rekords stundas braucienā.  Armstrongs un citi solīja to rekordu sist, bet neviens tā arī neuzdrošinājās, bet brīnumainā kārtā to pārsita viens čehs.


Neaizmirstiet, ja kas nepatiks, Jūs no šejienes ātri izdzēsīs.

Avatar

By KKTK 19.10.2011 15:18:07

Member+ · 2,298 comments
pumpido wrote

Par Obree var noskatīties mākslas filmu, kura, ja nemaldos, saucas "Lidojošais skots".

http://www.imdb.com/video/screenplay/vi983893273/

Avatar

By andris 20.10.2011 15:44:59

Member++ · 403 comments
janx wrote

Par nelaimi, "keirin" beidzās ar latviešu valodā neierastu galotni. Vislabāk būtu šo vārdu saglabāt oriģinālu "keirin", bet pieļauju, ka valodnieki noteikti liktu pielikt latviešu galotni "-s". Katrā ziņā, mēs nesakām Sušijs vai Sušis... ir Suši un viss.

Cik sevi atceros, šī disciplīna latviešu valodā vienmēr ir saukta par "keringu". Un ar visādu praksē nepielietojamu jaunvārdu izdomāšanu lai nodarbojas valodnieki.

Avatar

By janx 20.10.2011 18:12:48

Local.Auth · 136 comments
andris wrote
janx wrote

Par nelaimi, "keirin" beidzās ar latviešu valodā neierastu galotni. Vislabāk būtu šo vārdu saglabāt oriģinālu "keirin", bet pieļauju, ka valodnieki noteikti liktu pielikt latviešu galotni "-s". Katrā ziņā, mēs nesakām Sušijs vai Sušis... ir Suši un viss.

Cik sevi atceros, šī disciplīna latviešu valodā vienmēr ir saukta par "keringu". Un ar visādu praksē nepielietojamu jaunvārdu izdomāšanu lai nodarbojas valodnieki.

Nevar īsti rezumēt to domu. Keirin, ar šo un pasaulē apgrozībā esošu nosaukumu, aizsācies 1948., bet pasaulē kopš 80-tajiem. Man nav nojausmas par to, cik daudz ar to nodarbojās padomju riteņbraukšanā, bet vēl jo vairāk latviešiem nav nekādu mazāko tiesību, patiešām, izgudrot savus "keringus". Iespējams, sarunvalodā, šādi bija ērtāk ielocīt mēli, tomēr, arī UCI rūlbukā rakstīts "keirin".


www.velotreks.lv
Twitter: @velotreks  Facebook: facebook.com/velotreks
Trekam būt!

Avatar

By andris 20.10.2011 23:06:13

Member++ · 403 comments
janx wrote
andris wrote
janx wrote

Par nelaimi, "keirin" beidzās ar latviešu valodā neierastu galotni. Vislabāk būtu šo vārdu saglabāt oriģinālu "keirin", bet pieļauju, ka valodnieki noteikti liktu pielikt latviešu galotni "-s". Katrā ziņā, mēs nesakām Sušijs vai Sušis... ir Suši un viss.

Cik sevi atceros, šī disciplīna latviešu valodā vienmēr ir saukta par "keringu". Un ar visādu praksē nepielietojamu jaunvārdu izdomāšanu lai nodarbojas valodnieki.

Nevar īsti rezumēt to domu. Keirin, ar šo un pasaulē apgrozībā esošu nosaukumu, aizsācies 1948., bet pasaulē kopš 80-tajiem. Man nav nojausmas par to, cik daudz ar to nodarbojās padomju riteņbraukšanā, bet vēl jo vairāk latviešiem nav nekādu mazāko tiesību, patiešām, izgudrot savus "keringus". Iespējams, sarunvalodā, šādi bija ērtāk ielocīt mēli, tomēr, arī UCI rūlbukā rakstīts "keirin".

Tā jau būs atkāpe no topika, bet zini, draudziņ, ir gan latviešiem tiesības (tāpat kā citām tautām) lietas saukt savos vārdos. Kaut vai pāris piemēru no sadzīves - tikai latviešu valodā kaimiņu Pärnu tiek saukta par Pērnavu un tikai igauņu valodā mūsu Rīgai nav g burta - Riia. Un nekāda pseido valodnieku komisija nepiespiedīs tautai Islandi saukt ar garo Ī. Mācies, dēls, vēsturi un dzimto valodu, lai nevajadzētu keringu apsaukāt kārklu latviešu vārdā par keirin. Valodā ir vieta gan jaunvārdiem, gan tradicionāliem un vēsturiskiem nosaukumiem.

Avatar

By QQ 21.10.2011 00:11:57

Member · 844 comments
andris wrote

Mācies, dēls, vēsturi un dzimto valodu, lai nevajadzētu keringu apsaukāt kārklu latviešu vārdā par keirin

Kur Tu, tēti, redzi šeit dzimto valodu? Vai kurši un zemgaļi šo disciplīnu sauca par keringu? Tas ir tāds pats svešvārds kā jebkurš cits! Vai respektējamā vēsture ir fakts, ka kāds tolaiku kreipāns  sadzirdējis svešvārda oriģinālā neesošu skaņu un palaidis tautā vārdu, kurš ir tikai līdzīgs oriģinālam? Man personīgi liekas PH - keirins, kērins, kerings, kērings vai keirings, bet, ja jau ir iespēja tuvināt latvisko vārda versiju izcelsmes vārdam, tad nav ko matus skaldīt.


In Bike We Trust.  4EVER

Jānis

Avatar

By parazutis 21.10.2011 09:56:28

Member+ · 757 comments

galvenais, lai beigas nesanaak keerlings smile

Avatar

By andris 21.10.2011 10:17:42

Member++ · 403 comments

Tieši tā, galvenais, lai nesanāk kērlings, un nav ko matus skaldīt. Lingvistiskos vingrinājumus beidzam, topika autors tiek lūgts lietot normālo terminu, un atgriežamies pie pamattēmas.

Avatar

By janx 21.10.2011 11:25:10

Local.Auth · 136 comments
andris wrote
janx wrote
andris wrote

Cik sevi atceros, šī disciplīna latviešu valodā vienmēr ir saukta par "keringu". Un ar visādu praksē nepielietojamu jaunvārdu izdomāšanu lai nodarbojas valodnieki.

Nevar īsti rezumēt to domu. Keirin, ar šo un pasaulē apgrozībā esošu nosaukumu, aizsācies 1948., bet pasaulē kopš 80-tajiem. Man nav nojausmas par to, cik daudz ar to nodarbojās padomju riteņbraukšanā, bet vēl jo vairāk latviešiem nav nekādu mazāko tiesību, patiešām, izgudrot savus "keringus". Iespējams, sarunvalodā, šādi bija ērtāk ielocīt mēli, tomēr, arī UCI rūlbukā rakstīts "keirin".

Tā jau būs atkāpe no topika, bet zini, draudziņ, ir gan latviešiem tiesības (tāpat kā citām tautām) lietas saukt savos vārdos. Kaut vai pāris piemēru no sadzīves - tikai latviešu valodā kaimiņu Pärnu tiek saukta par Pērnavu un tikai igauņu valodā mūsu Rīgai nav g burta - Riia. Un nekāda pseido valodnieku komisija nepiespiedīs tautai Islandi saukt ar garo Ī. Mācies, dēls, vēsturi un dzimto valodu, lai nevajadzētu keringu apsaukāt kārklu latviešu vārdā par keirin. Valodā ir vieta gan jaunvārdiem, gan tradicionāliem un vēsturiskiem nosaukumiem.

"Jo tālāk mežā, jo vairāk koku" smile Par Rīgu. Riia, jeb Rija ir vēsturiski oriģinālais nosaukums lībiešu ciemam. Burts "g" ienācis caur skandināviem, kuri "g" izrunā kā "j". To, savukārt, no dāņiem pārņēmuši arī ģermāņi. Tā ka, nekāda nopelna latviešiem, jeb baltiem šeit nav. Būtu mēs baigi vēsturiski patriotiskie, izlemtu atgriezt oriģinālo skanējumu, ko joprojām piekopj igauņi. Tas, kā balti baltiskoja somugru vietvārdus, lai paliek viņu ziņā. Tagad vairs nav 13.gadsimts, un ja ne šis senais, vēsturiskais latviskojums un aktīva vēsturiskā mijiedarbība, tad sauktu Pjarnu.

Tā kā "keirin" nav ne latviešu, ne jo vairāk kaimiņzemes vārds, tad mums nav pilnīgi nekādas loģikas "izgudrot" savu nosaukumu, kurš neko neizsaka. Cita lieta, ja tiktu izdomāts patiešām tulkojums/latviskojums - piem. "Treka sprinta sacīkste", jeb "Pēkšņā sacīkste". Paskaidro cilvēkiem: ko nozīmē "keirings"? - No kurienes tas cēlies? - "Nu, ziniet, tas cēlies no ķīniešu "keirin", bet lai neskanētu baigi slāviski, mēs izdomājām pielikt "-gs" smile Nav stulbi?

Mēs taču "karate" neesam iesaukuši par "karatejs", "karatiņš" vai "karatis". Karate ir karate - bez locijumiem un izpušķojumiem.
Visā pasaulē(angiskajā, spāņu, krievu, skandināvu, itāļu) ir KEIRIN (http://www.uci.ch/templates/UCI/UCI1/la … Y&LangId=1). Un tā kā Latviešiem keirin-a panākumu vēsture asociējama tikai diviem braucējiem, tad vēl jo vairāk, nav jāiztaisās par mazo, stulbo, iekapsulējušos tautiņu, kurai nav neviena treka un kura izgudro savus nosaukumus citu, aizjūru tautu tradīcijām.
Lai pieliktu pavisam treknu punktu - lūdzu iepazīties ar to, kas tad īstenībā ir "keirings": http://en.wikipedia.org/wiki/Keychain

andris wrote

...topika autors tiek lūgts lietot normālo terminu, un atgriežamies pie pamattēmas.

Labais! big_smile

Last edited by janx (21.10.2011 11:43:18)


www.velotreks.lv
Twitter: @velotreks  Facebook: facebook.com/velotreks
Trekam būt!

Avatar

By Andersons 21.10.2011 11:42:57

Member+ · 2,639 comments

janx +1 par keiringu!


Team Velo+ Bottari Baltic
From 10km ITT to 1,500km ultra.

Avatar

By wrongway 21.10.2011 11:58:25

Member+ · 1,697 comments

Un mīnus 100 par rekumbentiem velo!

Manuprāt Janx argumenti ir visnotaļ cieti.


Jā! Tava pakaļa, sēžot automašīnā, patiešām izskatās resna!

Avatar

By QQ 21.10.2011 11:59:31

Member · 844 comments

Tieši tā - demonstrējam gudrību un labojam priekšgājēju kļūdu!


In Bike We Trust.  4EVER

Jānis

Avatar

By Papuass 21.10.2011 13:18:19

Member+ · 2,978 comments

Konsulētjos ar vienu valodnieku, kurš darbojies pie jaunā Jāņasētas Lielā ģeogrāfiskā atlanta, veicot vietvārdu atveidošanu no ļoti daudzām valodām. Viņš apgalvo, ka nav nekāda pamata lietot terminu "kērings" un ieteicamā forma būtu "keirins". Varam uzskatīt, ka šis vārds mūsu valodā nav tik ļoti iegājies (piemēram Kijeva, lai arī no ukraiņu valodas korekti būtu Kijiva - krievu valodas ietekme) , lai taisītu kaut kādus izņēmumus.